Народився в с. Малий Омеляник Луцького району Волинської області. З бідної селянської родини.
Закінчив Луцьку семирічку (1937 р.), курси садівників-городників, педагогічні курси (1940 р.). Працював на Луцькій авторемонтній базі.
Від 1939 р. — член ОУН. До 1941 р. очолював один з кущів у Луцькому р-ні.
У роки німецької окупації — член «Січі», «Господарськоїслужби України». На нелегальному положенні — з березня 1943 р. як чотовий сотні УПА ім. Коновальця. Пізніше сотенний.
У складі групи УПА «Тютюнник» брав участь у пропагандистських рейдах теренами Житомирськоїі Кам'янець- Подільської обл.
Від березня 1944 р. — воює за УПА на Холмщині , де в з підрозділами УПА займається захистом українського населення від польських нападів.
Восени 1944 р. Референт СБ Проводу ОУН на ПЗУЗ - Степан Янишевський призначив Володимира Кудру «комендантом бойових груп на СУЗ».
Очолював проводи Малинського р-ну (березень-травень 1945 р.), теренів «Роздоріжжя» (Північна Житомирщина), «Плацдарм» (Північна Київщина).
Повернувся на ПЗУЗ у червні 1945 р.
Від 1947 р. — член ПСК «Одеса».
Упродовж 1945-1955 рр. — учасник багатьох рейдів на СУЗ.
Житомирський окружний провідник ОУН (1949 – 1955 ). В одному з звітів про рейд на сході Володимир Кудра - "Роман" писав:
«…Населення сприймає нашу пропаганду радо і прихильно... Населення ставиться до нас прихильно і не боїться нас. Воно переконалось, що ми нікого не вбиваємо і без страху вночі відкривають нам двері, щиро діляться навіть останнім шматком хліба. Коли пізнають, що це повстанці, радо інформують нас про все, що питаємось…»
Отримав 2 важких поранення в ногу – восени 1948 та в серпні 1949 р.
За даними Чкістів у 1944 – 1955 рр. група “Романа” здійснила 227 збройних акцій, 11 терористичних актів над працівниками МГБ та 112 нападів та розгромів колгоспів і магазинів, розгромила і спалила 22 сільради та правління колгоспів, знищила щонайменше 14 радянських активістів. Каральні органи зафіксували й 77 випадків поширення повстанської літератури ( загалом 1500 розповсюджених екземплярів листівок і брошур).
Також зафіксовано 5 випадків затримання та , після проведення пропагандивних бесід , відпущення радянського партійного активу.
Підпільник Сильвестр Приймак – «Будько» ( який разом із Володимиром Кудрею – «Романом» очолював Житомирську округу ОУН) 9 травня 1951 р. у с. Лисівка Корнинського району Житомирської області був оточений з ще з 1 одним повстанцем групою МГБ , обидва повстанці загинули , в бою «Будько» з кулемета застрелив начальника Радомишського равідділу МГБ Житомирської області І.Кезова
У 1952 р. для пошуків «Романа» було залучено 1700 осіб ВВ МВД і МГБ
Загину Володимир Кудра – «Роман» 8 липня 1955 р. разом з повстанцем Ровінським Степаном Михайловичем – «Лисом» в с. Сушки Коростенського району Житомирської області в бою з КГБ в садибі Марії Яценко на західній околиці села.
В 2002 у селі Сушки було встановлено пам'ятний знак на честь загиблих повстанців.
Джерело інформації.
Український Визвольний Рух - ОУН та УПА.
Із біографічної довідки в статті В.Ковальчука та В.Огороднік - "Листування керівників ОУН (Б) на Волині та Поліссі".
Немає коментарів:
Дописати коментар