Під час боїв за гору Маківку 1915-го потрапив у російський полон. Повернувся за два роки. Став одним із організаторів Галицько-Буковинського куреня січових стрільців – чи не найбільш боєздатної частини Армії УНР. У 1918-1919-му командував дивізією, корпусом і групою січових стрільців під час боїв з більшовиками та денікінцями.
Проявив себе як справжній державний діяч, позбавлений політичної кон’юнктури, відмовившись наприкінці 1918-го стати шостим членом Директорії УНР, а пізніше – її диктатором.
Після поразки Української революції 1917 – 1921 років не втратив віру в справу, якій присвятив все своє життя: «Як не буде в нас сили, не осягнемо нічого, хоч би все найкраще для нас складалося. Як же ж будемо мати силу, тоді вийдемо побідно з найгіршого лихоліття і здобудемо все, що нам треба».
Засновник Української військової організації (1920). Від 1922-го – в еміграції. Один із ідеологів українського націоналізму. 1929-го став першим головою ОУН – тієї політичної сили, яка ставила за мету відродження державної незалежності України. Євген Коновалець намагався актуалізувати українське питання в Лізі Націй.
Протягом 1920-х років відбулося декілька замахів на Євгена Коновальця. Їх намагалися здійснити різні агенти радянських спецслужб. 1933-го розпочалася реалізація останньої операції з убивства Провідника. Під кодовою назвою «Ставка», яку розробляли у Москві під особистим наглядом Йосипа Сталіна. Виконавцем замаху став агент радянської служби зовнішньої розвідки Павло Судоплатов. Йому вдалося увійти до найближчого оточення Коновальця і домовитися з полковником про зустріч. Особу Павла Грищенка – документи на ім’я якого мав Судоплатов, в ОУН ретельно не перевіряли. Бо за нього поручився один із «перевірених» оунівців, насправді – також агент радянських спецслужб Василь Хом’як. Члени Проводу вирішили, що через «Грищенка» молодого чоловіка, якого представляли як колишнього комсомольця, що розчарувався в большевизмі, здібного, народного учителя за освітою вдасться створити підпільну сітку ОУН на підрадянській Україні.
В ОУН Судоплатов використовував псевдо «Павлусь», «Валюх», «Приймак», «Норберт». Він зустрічався з Євгеном Коновальцем. «Я не захоплююсь Вами, – писав Судоплатову Коновалець. – Провірюйте себе, чи нема диспропорцій у Вас самих між словом і чином…».
23 травня 1938-го Судовлатов передав Євгену Коновальцю в кафе-готелі "Атланта", розташованому в Роттердамі, вибуховий пристрій, замаскований під коробку з цукерками. Щойно коробку перевернули в горизонтальне положення, вона вибухнула. Тіло Провідника розірвало на шматки, поранивши при цьому декількох перехожих, які перебували на відстані 5 метрів від жертви.
Поховали Євгена Коновальця у Роттердамі на цвинтарі Кросвейк коштом литовського консульства у Нідерландах.
© 2020 Офіційний веб-сайт УІНП
www.memory.gov.ua
Судоплатов достатньо відомий терорист , російського можновладдя і що б нам тепер не розказували всілякі Гордони чи Шустери разом із Зеброїдами ми повинні усвідомлювати що Московія наш ворог можливо колись стане торговим партнером бо вона є нашим сусідом але братньою країною вона небуде ніколи .
ВідповістиВидалитиКацапи то є патологічні вбивці що віками як і сьогодні на війні вбивають украінців ! І так буде завжди допоки ми украінці е переможемо цих відморожених ! А перемога буде обовязково!
ВідповістиВидалити